PostHeaderIcon Demolice hlavní budovy kasáren

 

Tak nám je zbourali...

Dne 2. 6. 2009 přijel do kasáren nenápadný kamion z červeným bagrem na zádech, nechal ho stát na silnici a odfrčel pro jeho žlutého kamaráda. Vyděšená budova kasáren pokukovala po vrzajícím návštěvníkovi svýma prázdnýma dvaceti očima a choulila se do závoje zelených stromů. Za chvíli přifrčel i žlutý bagr, plivli si do lžic a dost nehezky do budovy šťouchaly. No musíte uvážit, že budovy na takovéhle zacházení nejsou zvyklé, navíc ta naše právě oslavila padesátku a nebyla v nejlepší kondici – takže se není čemu divit, že se z toho sesypala……

 

No teď trochu vážněji. Začátkem června zbourali dva bagry (Hitachi ZAXIS 280 LCN – váha 28 tun a Volvo EC 240 BLC 25 t ) najaté firmou Atika hlavní budovu Lavičských kasáren. Lavičáci tomu, že se s kasárnami bude něco dít, dlouho nevěřili, takže když jich najednou byla polovina stržená stala se z toho podívaná pro celou obec. Některým to bylo líto – předci jen budova slavila rovnou padesátku (roku 1958 se začalo se stavbou kasáren – první vojáci se do ní nastěhovali roku 1962 – pokud mám špatné informace, tak ať mě pamětníci opraví), někteří lidé to přivítali. Pravda je, že spolu s naším kostelíkem sv. Zdislavy to byla jedna z dominant obce, díky které ji znalo blízké (otázky typu "a co ty vaše kasárna??"), ale i vzdálené (pár tisíc vojáků z obou republik, co si zde kroutilo vojnu) okolí.
Třípodlažní budova kasáren byla posledním větším monumentem celého komplexu Radiotechnické hlásky Lavičky vedené pod značkou CE 05-09-36. Zbouráním hlavní budovy existence kasáren jako vojenského objektu končí a nyní zbývající areál čeká nový osud. Debatu o tom zda a co vlastně kasárna naší dědince přinesly, necháme k hospodským stolům. Každopádně to byl kousek našich Laviček. Možná ošklivý, ale náš.

Aktualizováno (Pátek, 28 Leden 2011 22:19)