PostHeaderIcon Oslavy 100. výročí nové školy v Lavičkách

 

Report z oslavy 100 let školní budovy a 215 let školního vyučování v Lavičkách...

V roce 2006 slavila nová školní budova 100 let od slavnostního uvedení do provozu. Byla zkolaudována a do provozu předána 22. září 1906. Za těch sto let se v jejich lavicích naučila slabikovat pěkná řádka žáčků. Nejen lavičáků ale i ostatních dětí ze širokého okolí. To už stálo za to řádně oslavit. Navíc to bylo 215 let od počátků školní výchovy v Lavičkách. Což sice není kulaté ale přesto velmi krásné číslo. Proto učitelským sborem ( i spoustou lidí do příprav zapojených ) dlouho připravovaný, slavný den dopadl na výbornou. Více o jeho průběhu se dozvíte ( nebo si připomenete ) níže….


Sobota 13. května začala jako krásný jarní den. Slavnost začala mší svatou v kostele v 9.hodin. Sloužil ji P. Peňáz. Koncelebrovali: pan kaplan p. David Ambrož. P: Miroslav Němeček, monsiňor Bohuslav Brabec z Radostína ( rodák ze Závisti ) a P.Jiří Bradáč. Přítomen byl také pan Kasal – místopředseda poslanecké sněmovny a také majitelé zámku ve V.M. sourozenci Podstatští. V 10:30 začala v kostele besídka školní mládeže ZŠ Lavičky ( básničky, zpěv, hra na klávesy a flétničky, pohádkové scénky ). Besídka skončila ve 12.hod..

 

 
  

Ti z hostů jež měli objednaný oběd v jídelně v Netíně odjeli na něj autobusem. Ve škole byla mezitím již od 10:30 otevřena výstavka. Prohlédnout si školu se mohlo téměř po celý den. A bylo na co se dívat. Pamětníci si mohli prohlédnout školu a zavzpomínat nad připravenými historickými tably. Ve po škole byly rozesety výstavky z prací žáků. Prodávaly se upomínkové předměty, hrnečky, zvonečky, včetně Almanachu o němž bude zmínka níže. Rozdávaly se perníčky ve tvaru budovy školy. V jedné ze tříd byla výstava starožitných a historických věcí týkajících se života na vesnici a historie školy. Bylo vystaveno také mnoho starožitností, zapůjčených od občanů ( přeslice, sáně, kosy, lyže atd..). Ve druhé třídě bylo malé občerstvení ( káva a různé zákusky ). Občerstvení zajistili učni oboru kuchař – číšník na ZOU VM. Na půdě školy byla velice zdařilá výstavka prací výtvarného kroužku žáků pod vedením paní katechetky Markové, která výstavku spolu s učitelským sborem připravila. Před školou se točilo pivo Harrach. Na hřišti u školy děti soutěžily.
Od 16. hod. začalo na parketě pod OÚ zábavné a taneční odpoledne se skupinou Vysočinka. Na úvod žáci 6. a 7. tříd ZŠ zatančily country tance, stejně tak ještě ve 20. hodin večer. Tance z dětmi nacvičila paní Pavla Krejzlová z Netína. Sukně děvčatům šila paní Marie Nedomová.

 Počasí přálo, byl krásný jarní den. Až na mírné přeháňky před 18. hodinou pak ještě před devátou. Mladí však tančily i v dešti. Končilo se až pozdě v noci.
Při sestavování tohoto článku jsem využil zápisu v obecní kronice vedené p. Ludmilou Sekničkovou. Dále jsou zde použity fotky poskytnuté ( a nafocené ) sl. Marketou Sojkovou, p. Josefem Barákem a p.učitelkou Magdalenou Rybárovou. Všem děkuji. Autor: Marpa

 

 

Aktualizováno (Pátek, 28 Leden 2011 21:19)